• liceul-teologic-piatra-neamt-01.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-02.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-03.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-04.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-05.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-06.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt.jpg

IPS Teofan
Mitropolit al Moldovei
Arhiepiscop al Iașilor

PF Daniel
Patriarhul României
Ctitor al Seminarului

Unitate de învățământ înființată în anul 1996.

Învățământul preșcolar

Sfaturile sfinților

Cercul Pedagogic de Limba si Literatura Romana Nr. 16 s-a desfăşurat luni 4 noiembrie 2019  la Liceul Teologic Ortodox ,,Sfinții Împărați Constantin si Elena”, Piatra-Neamt. La activitate au participat dna. inspector de Limba  şi literatura română prof. Pascu Elisabeta  şi  cadre didactice de la Colegiul Naţional Calistrat Hogaş, Colegiul Naţional deInformatică , Colegiul Naţional Gh. Asachi ,Liceul de Arte Victor Brauner , Liceul cu Program Sportiv Piatra-Neamţ

",,Hrăniți speranța cu fapte bune!” (Bartolomeu Anania) Asa am încercat sa facem astăzi, la Cercul Pedagogic de Limba si Literatura Romana Nr. 16, desfășurat la Liceul Teologic Ortodox ,,Sfinții Împărați Constantin si Elena”, Piatra-Neamt. Felicitări elevilor clasei a XII-a si Corului ,,Imperialii” al liceului. Mulțumiri colegelor noastre, Nina Tapuc si Oana Antal, directorilor, prof. preot Bogdan Constantin si prof. Anișoara Marele, si invitaților speciali, scriitorii Adrian G. Romila si preot Dorin Ploscaru. Ne-am golit de prea plinul Eu, ca sa intre in noi un pic de Dumnezeu" (concluziile dnei. responsabil de cerc prof. Cristina Neculaes).

Sinaxar