Învățământul preșcolar

Sfaturile sfinților

În data de 19.01.2022 a avut loc activitatea dedicată lui Mihai Eminescu cu titlul: "Dor de Eminescu", parteneriat între biblioteca liceului nostru și Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă "Alexandru Roșca" Piatra Neamț având coordonatori: prof. Țăpuc Marilena, prof. de sprijin Galinescu Gabriela și bibliotecar Rusu Claudia. Au participat elevii claselor a VI-a, a VII-a, a IX-a, din program: recital de poezie, prezentare Power Point, recital vioară elev clasa a IX-a Gaucan Matei, discuții despre opera nemuritorului Mihai Eminescu.

Tot legat de zilele dedicate marelui poet amintim și faptul că biblioteca liceului nostru a participat la activitatea metodico-științifică: "Prietenii lui Eminescu", parteneriat încheiat de bibliotecar Rusu Claudia, CCD Neamț și alte 33 de unități de învățământ din județ, colaboratori elevii clasei a VI-a, coordonați de prof. Antal Oana. Elevii au urmărit diverse materiale: prezentare pps despre Mihai Eminesc, webgrafii, linku-ri cu site-uri cu poezii, date și dicționare bibliografice. Apoi au transmis fișele de feedback cu titlul poeziei preferate, link-ul de unde au citit poezia și au realizat o coperta în viziunea lor, iar bibliotecarul a transmis machetele către CCD Neamț.