• liceul-teologic-piatra-neamt-01.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-02.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-03.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-04.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-05.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-06.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt.jpg

IPS Teofan
Mitropolit al Moldovei
Arhiepiscop al Iașilor

PF Daniel
Patriarhul României
Ctitor al Seminarului

Unitate de învățământ înființată în anul 1996.

Învățământul preșcolar

Sfaturile sfinților

În data de 19.01.2022 a avut loc activitatea dedicată lui Mihai Eminescu cu titlul: "Dor de Eminescu", parteneriat între biblioteca liceului nostru și Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă "Alexandru Roșca" Piatra Neamț având coordonatori: prof. Țăpuc Marilena, prof. de sprijin Galinescu Gabriela și bibliotecar Rusu Claudia. Au participat elevii claselor a VI-a, a VII-a, a IX-a, din program: recital de poezie, prezentare Power Point, recital vioară elev clasa a IX-a Gaucan Matei, discuții despre opera nemuritorului Mihai Eminescu.

Tot legat de zilele dedicate marelui poet amintim și faptul că biblioteca liceului nostru a participat la activitatea metodico-științifică: "Prietenii lui Eminescu", parteneriat încheiat de bibliotecar Rusu Claudia, CCD Neamț și alte 33 de unități de învățământ din județ, colaboratori elevii clasei a VI-a, coordonați de prof. Antal Oana. Elevii au urmărit diverse materiale: prezentare pps despre Mihai Eminesc, webgrafii, linku-ri cu site-uri cu poezii, date și dicționare bibliografice. Apoi au transmis fișele de feedback cu titlul poeziei preferate, link-ul de unde au citit poezia și au realizat o coperta în viziunea lor, iar bibliotecarul a transmis machetele către CCD Neamț.

Sinaxar