• liceul-teologic-piatra-neamt-01.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-02.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-03.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-04.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-05.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-06.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt.jpg

IPS Teofan
Mitropolit al Moldovei
Arhiepiscop al Iașilor

PF Daniel
Patriarhul României
Ctitor al Seminarului

Unitate de învățământ înființată în anul 1996.

În pragul hramului "Liceului Teologic Ortodox" din Piatra Neamț, care se află sub ocrotirea Sfinților Împărați Constantin și Elena, Mădălin Gârbea, elev în clasa a XI-a, s-a întors de la Olimpiada Națională de Religie pentru Seminariile și liceele teologice ortodoxe, desfășurată anul acesta la Caransebeș, cu un rezultat remarcabil și anume premiul al II-lea la disciplina Istoria Bisericii Ortodoxe Române (nota 9,50), având ca îndrumător pe Preacucernicul Părinte Profesor Doctor Ștefan Oprea.

Sinaxar