• liceul-teologic-piatra-neamt-01.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-02.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-03.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-04.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-05.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-06.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt.jpg

IPS Teofan
Mitropolit al Moldovei
Arhiepiscop al Iașilor

PF Daniel
Patriarhul României
Ctitor al Seminarului

Unitate de învățământ înființată în anul 1996.

Sâmbătă 25 mai  a avut loc cea de-a  VI-a ediţie a spectacolul-concurs ,,Strălucirea Primăverii, miracolul frumuseţii” – educaţie prin cântec şi dans, proiect  iniţiat şi organizat de Liceul Teologic Ortodox "Sfinții Împărați Constantin și Elena" Piatra Neamț în parteneriat cu: Inspectoratul Școlar Județean Neamţ, Școala  Gimnazială  "Cezar Petrescu" Hodora Iași, Școala Gimnazială Tulgheş, Școala Gimnazială Șerbăuţi Suceava, Școala Gimnazială “Miron Costin” Bacău, Școala Gimnazială nr.2 Piatra-Neamț, Școala Gimnazială nr.8 Piatra-Neamț, Centrul pentru Cultură și Arte "Carmen Saeculare" Neamț.

Proiectul este inclus în CAERI, la poziţia 1646. Spectacolul-concurs s-a desfăşurat la Shopping City Piatra Neamţ şi a avut două secțiuni: dans popular și dans modern. Cum era de așteptat s-au înscris elevi  foarte buni și talentați din 21 școli și licee din județ și zona Moldovei.

Concursul a fost  jurizat de cadre didacticede specialitate din şcolile partenere: Prof Nastasă Dorina, prof. Zura Monica, prof. Pricop Iustinian şi prof. coregraf Luchian Ioan.

Juriul a răsplătit concurenţii cu  premii importante (trofee, diplome şi medalii).

Trofeul concursului a fost adjudecat de Ansamblul Toporaşul de la Colegiul Tehnic “Gheorghe Cartianu” din Piatra Neamţ.

Sinaxar