• liceul-teologic-piatra-neamt-01.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-02.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-03.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-04.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-05.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt-06.jpg
  • liceul-teologic-piatra-neamt.jpg

IPS Teofan
Mitropolit al Moldovei
Arhiepiscop al Iașilor

PF Daniel
Patriarhul României
Ctitor al Seminarului

Unitate de învățământ înființată în anul 1996.

Liceul Teologic Ortodox Sfinții Împârați Constantin și Elena din Piatra Neamț a fost gazda unui important și ales eveniment cultural-duhovnicesc: Simpozionul intitulat Făclii Ortodoxe în Petrodava.

Ediția I-a s-a intitulat: "Patriarhii Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu, modele de statornicie pentru liceenii ortodocși în zilele noastre", ediție coordonată de Pr. Prof. Dr. Oprea Ștefan.

La această primă ediție au fost prezenți invitați: Pc. Pr. Inspector Racu Bogdan -reprezentant și delegat al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei; de la ISJ Neamț - domnul inspector Giosan Mihai, de la Seminarul Teologic Veniamin Costachi M-rea Neamț Pr.prof. Arhim. Mihail Daniliuc, de la Liceul Teologic Ortodox Sf. Cuv. Parascheva M-rea Agapia d-na Director Asofiei Maria Monica, de la Seminarul Ortodox din Roman Melchisedec Ștefănescu d-nul Director Amăriei Ionuț precum și profesori și elevi ai liceului nostru.

Elevii au tratat aspecte din viața și opera celor doi mari patriarhi. Participanții au primit diplome de participare.

Acest eveniment a fost posibil prin colaborarea cu partenerii: Arhiepiscopia Iașilor, Protopopiatul Piatra Neamț, Inspectoratul Școlar Județean Neamț, Primăria Municipiului Piatra Neamț, Parohia "Gara Veche" Piatra Neamț, Parohia Ciritei Piatra Neamț, Parohia "Sf. Nicolae" Piatra Neamț, Parohia "Sf. Nicolae" Vlădiceni, Casa Corpului Didactic Piatra Neamț și Biblioteca "G.T. Kirileanu" Piatra Namț.

Sinaxar